Call: 0123456789 | Email: info@example.com

Zainteresowania w CV – kompletny przewodnik. Porady, wskazówki i przykłady.


Zainteresowania w CV – kompletny przewodnik

Sekcja hobby i zainteresowania jest sekcją spopularyzowaną jeśli chodzi o pisanie CV w Polsce. Jedni twierdzą, że należy wpisywać zainteresowania w CV drudzy uważają, że jest to próżne. Więc co zamierzasz zrobić – dodać zainteresowania do CV czy może jednak nie? Kto ma rację – ci, którzy twierdzą, że warto zaznaczyć w CV swoje hobby czy ci drudzy? Czy zebranie przez Ciebie, w przeciągu ostatniego ćwierćwiecza, tysiąca zabytkowych monet jest bez wartości w CV? Czy to, że obejrzałeś wszystkie mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej w ciągu ostatnich 20 lat też jest bez znaczenia? Przekonajmy się…

Stwórz CV w 5 minut, korzystając z naszego CV Generatora

Tak więc należy uwzględnić zainteresowania czy nie?

To zależy, na jakiego trafisz rekrutera.

Część rekruterów rzadko wtajemnicza się w szczegółowe zapoznanie się z tą sekcja w CV. Ich zadaniem jest przecież znalezienie kandydata, który będzie umiał wykonać powierzoną mu pracę. A tak wygląda część rekruterów czytających twoją rubrykę zainteresowania.

rekruter
Warto zaznaczyć, że ta część rekruterów, która nie skupia się na tym aspekcie, to rekruterzy, którzy nie są bezpośrednio zatrudnieni przez firmę, dla której masz pracować i nie znają panujących w niej obyczajów społeczno-kulturalnych, a co za tym idzie, nie mogą wnioskować, czy Twoje zainteresowania mogą mieć jakiś wpływ choćby na aklimatyzacje w firmie.

Po drugiej stronie natomiast są osoby rekrutujące bezpośrednio zatrudnione przez firmę, w której chcesz podjąć się pracy. Oni chcą wiedzieć, jakie masz zainteresowania i hobby, ponieważ oprócz umiejętności czysto technicznych pragną wiedzieć, kim jesteś i czy pasujesz do społeczności firmy.

Załóżmy, że na rozmowie kwalifikacyjnej wypadasz podobnie do innego kandydata, Wasze doświadczenie zawodowe również jest podobne i CV niemal identyczne. Właśnie w takiej sytuacji rubryka zainteresowania lub hobby może mieć znaczenie. Rzeczą logiczną jest, że z dwóch bardzo podobnych kandydatów prawdopodobnie wybrany zostanie ten, który interesuje się tym, co osoba zatrudniająca.

Nie ma więc ogólnego stwierdzenia czy zamieścić w CV zainteresowanie czy nie. Jest to Twój wybór!

Jednak warto zauważyć, że żaden pracodawca lub rekruter nie odbierze tej części curriculum vitae negatywnie. W najgorszym wypadku nie zerkną nawet na tą rubrykę i pominą ją całkowicie. W najlepszym natomiast, będą zadowoleni z Twoich zainteresowań.

Hobby w CV może mieć dla ciebie wiele korzyści:

1. Jest to szansa aby się wyróżnić (jeśli prawidłowo wypełnisz tę rubrykę).

2. Możesz dodatkowo zilustrować swoje umiejętności.

3. Jeśli wymienisz w swoim CV zainteresowania, do których rekruter lub pracodawca odniesie się na rozmowie kwalifikacyjnej, może to być dobry sposób na zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia.

4. Jeśli ktoś zamierza spędzić z tobą 40 godzin tygodniowo, będzie na pewno szukać kandydatów, którzy mają życie poza pracą. To jest po prostu zdrowy rozsądek. Nikt nie chce pracować z maszyną i robotem.

Tak więc nie masz nic do stracenia i nie widzę przeszkód, abyś umieścił swoje zainteresowania w CV.

Zasady, których musisz się pilnować, jeśli umieszczasz zainteresowania w CV:

Jeśli zdecydowałeś się umieścić zainteresowania w CV, istnieją pewne zasady, których musisz się trzymać, aby przekazać informacje w odpowiedni sposób.

1. Łącz wpisane hobby z posadą, na którą aplikujesz. Gdy tworzysz swoje CV, musisz przemyśleć każdy szczegół, w tym również prawidłowo podejść do rubryki zainteresowania, Musisz więc postarać się, aby moc tej części CV była znacząca. Jeśli chcesz dodać sekcję hobby do swojego CV, upewnij się, że jest ono związane z branżą, w której chcesz pracować, np. malarstwo ma niewiele wspólnego z pracą dentysty.

2. Dostosuj rubrykę – jak każda część CV i ta wymaga dostosowania do każdej pracy z osobna.

3. Bądź konkretny – nie wpisuj rzeczy typu muzyka. Niemal wszyscy słuchamy muzyki i nie będzie to oryginalne. Wymień konkretnego artystę lub gatunek muzyczny. Dopiero wtedy rekruter może choć trochę zrozumieć Twoją osobowość.

4. Bądź wyjątkowy – celem CV jest to, aby pracodawca lub rekruter zadzwonił do Ciebie a nie do innych kandydatów. Jeśli CV jest takie samo, jak wszystkie inne leżące na biurku znudzonego rekrutera, minimalizujesz swoje szanse. To samo dotyczy również sekcji zainteresowania. Spróbuj wpisać informacje o swoim hobby tak, by zostały zapamiętane.

5.  Dostosuj się do wartości które wyznaje firma -dowiedz się, jakie firma wyznaje wartości i staraj się przypasować swoje hobby do tego.

6. Dołącz do rubryki zainteresowania różnego gatunku – jeśli wspomnisz np. tylko o jednym rodzaju zainteresowania czy wymienisz trzy różne dyscypliny sportowe może okazać się, że pracodawca odbierze Cię jako osobę jednowymiarową.

Częste błędy w sekcji zainteresowania w CV

Jeśli decydujesz się umieścić hobby w CV pamiętaj, aby robić to prawidłowo. Zatem zobacz, czego nie należy robić w rubryce zainteresowania.

1. Nie pisz, że interesujesz się rozrywką lub coś w tym stylu – brzmi to dziwnie i można to odbierać dwojako.

2. W tej rubryce pod żądnym pozorem nie kłam –  wyobraź sobie, że wpiszesz, że interesujesz się np. historią i na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter rozpocznie temat dotyczący tej humanistycznej nauki. Czy nie będziesz czuł się krępująco, nie mając bladego pojęcia o tym, co napisałeś? Wtedy na pewno możesz pożegnać się z potencjalną pracą.

3. Nie bądź dziwakiem – jeśli fascynujesz się horrorami, czy seryjnymi mordercami, po prostu pomiń to w CV. Niektórzy mogą Cię odebrać za dziwaka, nie zważając na to jak, lubisz swoją rozrywkę.

4. Nie poświęcaj zbyt wiele miejsca rubryce zainteresowania – CV jest dokumentem, w którym mamy przekazać swoje możliwości zawodowe i nie ma sensu pisać pół strony o swoim hobby.

5. Nie pisz o polityce i religii – są to bardzo delikatne i wrażliwe tematy, i lepiej trzymać się z dala do nich, gdyż mogą być tylko kwestią sporu. Chyba, że starasz się o stanowisko w instytucjach politycznych czy religijnych.

6. Nie używaj również zwrotów takich jak broń czy polowanie. Ewentualne konsekwencje przewyższają liczbę korzyści, które możesz uzyskać.

7. Używaj oficjalnych zwrotów – nie pisz żargonem, który może obowiązywać w danym zainteresowaniu, ponieważ rekruter może nie zrozumieć, co masz mu do przekazania

8. Nie pisz zbyt wiele w tej sekcji – to jeden z najczęstszych błędów. Zaleca się, aby liczba zainteresowań w CV mieściła się w przedziale 3-4.

9. Nie wymieniaj niebezpiecznych zainteresowań, np, wspinaczka górska, nawet jeśli wydają się one ciekawe i wyjątkowe. W niektórych branżach może to mieć szczególne znaczenie. Pamiętaj, pracodawca potrzebuje zdrowych pracowników.

 

Stwórz CV za pomocą Kreatora CV online

Rodzaje hobby, które polecamy uwzględnić i w jaki sposób:

1. Sport – Traktowany jest bardzo pozytywnie przez pracodawców. Istnieją trzy główne grupy sportów które warto podkreślić
a) Sporty zespołowe – bardzo cenne hobby, ponieważ pokazuje, że potrafisz pracować w grupie. Nie ważne czy jest to piłka nożna, koszykówka czy siatkówka – ważne, że potrafisz funkcjonować jako część zespołu.
b) Sporty wytrzymałościowe – jeśli lubisz biegać, jeździć na rowerze czy pływać nie przegap okazji, by napisać o tym w CV. To pokazuje rekruterowi lub pracodawcy, że jesteś zdeterminowany i posiadasz wewnętrzny napęd potrzebny przy realizacji wielu zadań,
c) Sztuki walki – uczą opanowania, szacunku, pokory, lojalności oraz pracowitości. To cechy, które mogą się przydać w poszukiwaniu pracy,

2. Gry strategiczne – gry takie jak szachy uczą nas strategicznego sposobu myślenia oraz wymagają utrzymania dużej koncentracji, czego świadomość mają rekruterzy.

3. Wolontariat w CV – więcej przeczytasz tutaj.

4, Działalność społeczna – kiedy o tym mówię, nie mam na myśli wyjścia na piwo z kumplami. Jeśli jesteś częścią jakiegoś zespołu (np.chóru), wspomnij o tym. To ważne, jeśli chodzi o umiejętności interpersonalne i pokazuje, że potrafisz funkcjonować w grupie.

5. Podróżowanie – bądź  jednak ostrożny wpisując to w CV. Może to być odebrane w ten sposób, że będziesz potrzebował więcej czasu na urlopy.

6. Czytanie – jak wiemy jest ważne, więc możesz zamieścić je w CV, jednak podkreśl ulubionego autora lub gatunek.

7. Dodatkowe działalności – takie ja prowadzenie bloga, programowanie, malarstwo, fotografia są Twoją doskonałą wizytówką i pokazują, że jesteś kreatywny, a to cecha wymagana w większości zawodów.

8. Niezwykłe hobby – jeśli robisz coś niesamowitego, napisz o tym. Jednak pamiętaj, by nie pisać o dziwacznych pasjach, by rekruter nie odebrał Cię negatywnie.

Na początku artykułu wspominaliśmy, że sekcja ta nie jest obowiązkowa w CV a teraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, kto potrzebuje hobby w CV a kto nie.

Kto potrzebuje :

1. Absolwenci i studenci – zakładam, że ta grupa nie ma dużego doświadczenia zawodowego, zatem informacje o zainteresowaniach mogą mieć większe znaczenie.
2. Kandydaci poszukujących pracy związanej bezpośrednio z ich hobby – jeśli piszesz bloga o polityce, a starasz się o posadę w dzienniku informacyjnym, zainteresowania mogą być nawet ważniejsze od doświadczenia zawodowego.
3. Kandydaci bez doświadczenia – tak samo, jak ze studentami. Jeśli nie masz doświadczenia, informacja o hobby nabiera znaczenia.

Kto nie potrzebuje :

1. Bardzo doświadczeni kandydaci – jeśli masz ogromnie bogate doświadczenie, z pewnością Twoje zainteresowania nie będą potrzebne pracodawcy.

2. Osoby które mają zbyt długie CV tzn, powyżej 2 stron – wtedy należy je przyciąć o rubrykę zainteresowania, ponieważ jest ona najmniej znacząca.

3. Kandydaci bez hobby – o tym już wspomniałem wyżej.

Zobacz również wzory CV oraz porady jak napisać dobre CV.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *