Call: 0123456789 | Email: info@example.com

Stres przed rozmową o pracę? Opanuj go!


Stres przed rozmową o prace to częsta sytuacja warto się dowiedzieć jak go uniknąć

Stres przed rozmową o pracę? Opanuj go!

Stres przed rozmową o pracę jest rzeczą normalną, jednak można go ograniczyć niemal do minimum, korzystając z pewnych metod. O tym jednak później. Zacznijmy najpierw od podstaw.
Jak właściwie zdefiniować stres? Jest to dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji.
Według skali Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a psychiatrów z Washington University w Seattle największy stres wywołuje u nas śmierć małżonka i wynosi ona 100/100 , Utrata pracy to 47 na 100 punktów, zmiana pracy – 36 na 100 punktów a zmiana godzin lub jej warunków – 20 na 100 punktów. Według Hansa Selye, węgierskiego lekarza, stres przebiega w następujących fazach : Faza Alarmowa > Faza przystosowania > Faza wyczerpania (przewlekły stres).

Jak radzić sobie ze stresem przed rozmową o pracę?

1. Jeżeli stres dopada Cię już w dniu poprzedzającym rozmowę kwalifikacyjną, zadbaj o to, by wcześniej pójść spać, Bezsenność
zwiększa naszą podatność na stres.
2.Ruszaj się w dzień poprzedzający rozmowę o pracę np. pójdź na spacer, pojeździj na rowerze lub wybierz się na basen. Ruch zmniejszy napięcie mięśniowe, a co za tym idzie, również poziom stresu. Pamiętaj jednak również o odpowiednim czasie wypoczynku.
3.Kontroluj oddech
4.Spójrz na rozmowę kwalifikacyjną z innej perspektywy – świat się nie zawali, gdy nie dostaniesz tej pracy.
5.Przygotuj się do rozmowy o pracę. Dowiedz się podstawowych informacji na temat firmy, do której aplikujesz i branży pracodawcy. Będziesz wtedy spokojniejszy, a co za tym idzie, mniej zestresowany!
6.Nie przejmuj się tym, że możesz zostać odrzucony. Czynnikiem przyjęcia na daną posadę może być nawet faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności (nepotyzm przyp.red).
7.Myśl pozytywnie – to podstawa sukcesu. Brian Mayn powiedział kiedyś „Wielu ludzi myśli pozytywnie tylko przez chwilę, a potem znowu koncentrują się na tym, czego nie mogą zrobić. To jest tak, że kiedy człowiek myśli pozytywnie, podbudowuje siebie, a kiedy myśli negatywnie – pogrąża się.”

Jak widzicie, opanowanie stresu przed rozmową o pracę nie jest wcale takie trudne, a podstawą jest pozytywne myślenie. Jeśli okaże się, że rozmowa nie pójdzie po Waszej myśli, pamiętajcie, że i tak jesteście zwycięzcami, bo podjęliście wyzwanie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *