Call: 0123456789 | Email: info@example.com

List motywacyjny – sprzedawca


list motywacyjny sprzedawca - zdjęcie główne

 

Pisząc list motywacyjny na stanowisko sprzedawca, automatycznie dostajesz delikatnie „utrudnione” zadanie. Dlaczego? Bo pierwszym produktem, który musisz sprzedać, jest Twoja własna kandydatura. Jeżeli nie będziesz potrafił przekonać rekrutera, że to właśnie Ty jesteś idealną osobą na to stanowisko, automatycznie stracisz wiarygodność co do możliwości zareklamowania czegokolwiek. Czym będzie to skutkowało? Na pewno nie przyjęciem Cię do firmy.

Jesteś ciekawy, jak powinieneś napisać taki list? Czytaj dalej!

 

1.Wyróżnij się wśród pozostałych aplikantów…

poprzez odpowiednie dobranie wizualne wzoru listu motywacyjnego i CV – taka spójność ma wielkie szanse zaciekawienia rekrutera, a już na pewno będzie dodatkowym atutem w przypadku oceny. Estetyczny wygląd aplikacji doda Twojej kandydaturze klasy i być może stanie się jednym z czynników wyboru właśnie Twojej osoby.

 

2.Zacznij list inaczej, niż zwykle.

Temat ten opisany był już w artykule Jak napisać list motywacyjny. Pod żadnym (ale to żadnym!) pozorem nie zaczynaj listu od słów „W odpowiedzi na Pańskie ogłoszenie…”, czy jakkolwiek podobnie! Robiąc to, zdecydowanie zmniejszasz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, o którą się ubiegasz. Jesteś sprzedawcą i musisz sprzedać swój produkt (swoją kandydaturę). Musisz przekonać rekrutera  o niezawodności i unikalności tego produktu, a jedyne, co możesz zrobić, zaczynając list od oklepanych formułek, to zniechęcić go do siebie.

Jak więc zacząć?

„Szanowny Panie,

moje X letnie doświadczenie w dziedzinie sprzedaży sprawia, iż uważam, że jestem odpowiednim kandydatem na stanowisko y w Pańskiej firmie.”

Tylko tyle i aż tyle. Jeśli dodasz jeszcze pytanie (a raczej może nawet zachętę) dotyczące tego, co mógłbyś zaoferować i wnieść do firmy, jesteś już w połowie drogi do sukcesu.

 

3.Pokaż, że Twoje predyspozycje dają Ci szeroki wachlarz możliwości.

Rozwiń informacje dotyczące Twoich umiejętności pod kątem sposobu użycia ich na cele firmy, do której aplikujesz. Jeżeli posiadasz wcześniejsze doświadczenie, wskaż jak Twoja praca wpłynęła na bieg przedsiębiorstwa. To bardzo ważne! Jeżeli jednak nigdy nie pracowałeś na stanowisku sprzedawcy lub pokrewnej jej posadzie, nie martw się. Możesz przecież posiadać umiejętności, które, bez względu na wszystko, postawią Cię wyżej, niż pozostałych.

Co jest bardzo ważne w zawodzie sprzedawcy? Przede wszystkim komunikatywność oraz umiejętność indywidualnego podejścia do każdego klienta połączona z cierpliwością. W myśl zasady „Klient – nasz pan” trzeba niekiedy kilka razy ugryźć się w język, by nie powiedzieć czegoś głupiego.

 

4.Uwzględnij swoją wiedzę na temat branży firmy, do której aplikujesz.

Chyba najważniejsza ze wszystkich informacji. Brak jakiegokolwiek pojęcia o danej tematyce może być zgubne. Pracując w sklepie z materiałami budowniczymi, sprzętem AGD czy w najzwyklejszym sklepie spożywczym, nie mając wiedzy dotyczącej produktów, które się sprzedaje, jest się od razu stawianym w świetle niekompetentnego sprzedawcy. A na takie miano nie chciałbyś chyba zasłużyć…

Dlatego też warto zrobić mniejszy research na temat danej branży i zaskoczyć rekrutera wiedzą, którą się posiada. Warto to też robić w późniejszym czasie, by zyskać w oczach pracodawcy, jako umiejętna, znająca się na temacie osoba.

 

 

Miałeś wątpliwości co do tego, jak napisać list motywacyjny na stanowisko sprzedawca? Mam ogromną nadzieję, że rozwiałam je wszystkie. Teraz pozostaje jedynie szukać swoich mocnych stron, napisać list motywacyjny, wygenerować swoje CV i złożyć własną aplikację.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *