Call: 0123456789 | Email: info@example.com

Jak napisać list motywacyjny


                W powszechnym mniemaniu krąży opinia, że tak naprawdę list motywacyjny jest zbędnym elementem, pomijanym przez rekrutera podczas oceny osoby ubiegającej się o dane stanowisko. Ale czy tak naprawdę samo wysłanie CV gwarantuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną przez firmę, w której chciałbyś pracować? Owszem, wiele listów motywacyjnych nie zostaje nawet względnie obejrzana, jednak przyczyna tkwi tutaj nie w samej osobie przeprowadzającej rekrutację, a w sposobie napisania tego listu.

                Nie oszukujmy się, większość wysyłanych listów motywacyjnych różni się jedynie danymi osobowymi. Kopiowanie gotowych szablonów i ewentualnie delikatna ich modyfikacja sprawiają, że każdy taki list wygląda niemalże identycznie. W jaki sposób ma to więc zachęcić rekrutera do wybrania właśnie Twojej osoby? Jeżeli każdy list charakteryzuje się jednakowym schematem, to widząc kolejne „W odpowiedzi na zamieszczone przez Państwo ogłoszenie…”,  a później jedynie przepisane CV, nie powinno dziwić, że nie będzie miał on ochoty czytać ciągle tego samego. List motywacyjny powinien być takim dodatkiem do CV, który sprawi, że to właśnie Ciebie pracodawca będzie chciał mieć w swojej firmie.  Ma przekonać, że to właśnie Ty jesteś tą jedyną, wybitną jednostką, która usprawni funkcjonowanie jego firmy, a nie zupełnie zniechęcić do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

                Mając na uwadze szereg bardzo często popełnianych błędów związanych z pisaniem listu tego typu, na początku warto byłoby wskazać, jak nie powinno się go pisać.

 

   1.Unikaj zwrotów z typowego wzoru listu motywacyjnego znalezionego w Internecie.

                W tym przypadku sprawa powinna być bardzo jasna – powinieneś wykazać się kreatywnością. Jeżeli spośród powtarzającego się „W odpowiedzi na ogłoszenie … chciałbym zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko…”, rekruter napotka Twoje „Chciałbym przedstawić Państwu kilka powodów, które sprawiają, że, w mojej opinii, jestem idealnym kandydatem na stanowisko…”, od razu zrozumie, że ma przed sobą osobę, którą warto byłoby mieć w swojej firmie. Masz być pewny swoich mocnych stron i nie bać się tego pokazać, bo to właśnie sprawia, że pracodawca staje się zainteresowany  Twoją kandydaturą.

 

   2.Nie „przepisuj” CV.

                Kolejnym podstawowym błędem popełnianym przez osoby piszące list motywacyjny jest przepisywanie informacji zawartych w CV. List motywacyjny nie ma na celu wskazania Twoich atutów – powinieneś to zapamiętać. Ma on pokazać, w jaki sposób twoje umiejętności i doświadczenie mogą korzystnie wpłynąć na rozwój i funkcjonowanie firmy, do której aplikujesz. Samo napisanie o sobie, jako o osobie sumiennej i pracowitej, pełnej chęci rozwoju do niczego nie zobowiązuje. Jest jedynie kolejną formułą stosowaną przez przeciętnego kandydata, którym nie chcesz być. Co więc zrobić? Wskaż kilka przykładów, jak Twoje największe atuty mogą zmienić funkcjonowanie firmy.

 

   3.Nie wysyłaj jednakowych listów do różnych firm.

                Dotyczy to również ubiegania się o rozbieżne stanowiska. Nie ma chyba większego „strzału w stopę”, niż napisanie jednego ogólnego listu motywacyjnego, który będzie później wysyłany w odpowiedzi na każde interesujące ogłoszenie. Być może jest to jakiegoś rodzaju oszczędność czasu, ale czy warto patrzeć na to w ten sposób? Każdy list motywacyjny powinien być odpowiednio sprecyzowany względem interesującej nas firmy i stanowiska. Inną formę przyjmie w przypadku kandydowania na stanowisko kelnera, a zupełnie inną jeżeli będziesz ubiegał się o pracę w większej korporacji. Dlatego też należałoby poświęcić odrobinę więcej czasu i postarać się, żeby każdy wysłany przez Ciebie list był określony względem stanowiska, o które będziesz się ubiegał. Pokażesz w ten sposób, że jesteś szczerze zainteresowany ofertą pracy, a firma, do której składasz podanie, nie jest jedną z wielu, do której ono trafiło.

O czym więc pamiętać, pisząc list motywacyjny?

 

   4.Zadbaj o estetykę i spójność listu z CV.

                Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie wizualne listu motywacyjnego do szablonu Twojego CV.  Nie jest to zbyt skomplikowana modyfikacja, jednak ma znaczący wpływ na całokształt aplikacji. Istotnym elementem jest również zachowanie estetyki pisania. Walory wizualne listu mogą mieć bowiem znaczący wpływ na zainteresowanie rekrutera właśnie Twoją kandydaturą. Odpowiednio dobrana czcionka, wyszczególnione akapity, przykuwające uwagę wyróżnienia, na które chciałbyś zwrócić uwagę to jedynie drobne zabiegi estetyczne, które podnoszą jakość Twojego listu.

   

   5.Zachęć rekrutera swoją osobą.

                Wymień swoje mocne strony, które zapewniły rozwój poprzedniej firmy, w której pracowałeś. Wskaż jasne i przejrzyste fakty – konkretne dane i liczby, zamiast cech, które posiadasz (te wymieniłeś już przecież w CV). Jeżeli podasz jedynie zakres obowiązków, który obejmowało Twoje stanowisko, znowu znajdziesz się na liście „przeciętnych” kandydatów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie podparcie realizowanych wcześniej działań faktycznymi efektami. Zamiast napisać wyłącznie „zajmowałem się prowadzeniem strony www firmy X”, warto byłoby dodać, jakich korzyści przysporzyła twoja praca. Jeżeli dodasz, że dzięki temu zwiększyła się liczba odsłon witryny, co spowodowało wzrost przychodów i sprzedaży produktów, zostaniesz pozytywnie oceniony przez rekrutera. A o to Ci przecież chodzi. Pamiętaj również, aby nie skupiać się na tym, dlaczego chciałbyś pracować w danej firmie. Twoja aplikacja powinna pokazywać, że warto byś stał się jej członkiem.

 

 

   6.Wskaż nawet niewielkie doświadczenie.

                Będąc w młodym wieku trudno o zdobycie większe j praktyki, którą można by wskazać podczas pisania listu motywacyjnego. Nie powinno to jednak zniechęcać do podejmowania prób aplikacji na różnego rodzaju staże czy praktyki. Jeżeli  nie posiadasz doświadczenia zawodowego, wskaż wszystkie organizacje szkole czy studenckie, w jakich brałeś udział. Przedstaw, czym dokładnie się zajmowałeś, jaki był Twój wkład w tworzenie danej zbiorowości. Uczestniczyłeś w kołach zainteresowań, poza godzinami realizowałeś ciekawe plany? Świetnie, je także możesz uwzględnić.

 

                Dzięki powyższym wskazówkom posiądziesz umiejętność pisania listów motywacyjnych, które zachęcą do kontaktu przedsiębiorcy właśnie z Twoją osobą. Wybijesz się ponad szereg przeciętnych kandydatów i zaciekawisz rekrutera swoim profesjonalnym podejściem do tematu.

               

Komentarze

5 comments on “Jak napisać list motywacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *