Call: 0123456789 | Email: info@example.com

Gdzie widzisz siebie za 5 lat – odpowiedzi


gdzie widzisz siebie za 5 lat - zdjęcie profilowe

Gdzie widzisz siebie za 5 lub 10 lat? To jedno z pytań, które możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej. To pytania ma za zadanie sprawdzić twoje zdolności parapsychologiczne. Wielu ludzi nie spodziewa się takiego pytania, jednak z doświadczenia wiem, że zdarza się, że zostajemy o to zapytani.

Tworzysz CV? Skorzystaj z najprostszego kreatora CV na rynku

Po co rekruterowi informacja o tym, gdzie widzimy siebie za 1825 dni?

Brzmi dziwnie prawda? Lecz rekruter zadaje to pytanie, ponieważ chce zrozumieć więcej o Twoich celach zawodowych i zobaczyć jaka pozycja w firmie będzie pasować do twojego planu na przyszłość. Pracodawcy chcą zatrudniać osoby zmotywowane, aktywne i chcące się rozwijać.

Możesz usłyszeć również podobne pytania takie jak:

Jak definiujesz sukces?
Co jest dla ciebie najważniejsze w karierze zawodowej?
Jaka jest twoja idealna praca na tym etapie kariery?
Jakie są twoje długoterminowe cele zawodowe?

Jak odpowiedzieć na pytanie: Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Zrozumiałe jest, że pracodawca szuka kogoś, kto jest naprawdę podekscytowany proponowaną posadą, ponieważ wie, że wtedy pracować będzie bez wytchnienia i włoży w pracę serce.

Załóżmy, że już powiedziałeś, iż jesteś zainteresowany pracą i dlaczego. Ale rekruter i tak zadaje pytanie, gdzie widzisz siebie za 5lat?

Jeśli odpowiesz mu, że Twoim celem za 5 lat jest posada maklera, to trudno będzie mu uwierzyć, że praca kierownika sklepu jest Twoją wymarzoną posadą.

Działy rekrutacji nie chcą zatrudniać kogoś, kto odejdzie, gdy tylko nadarzy się lepsza okazja, gdyż zatrudnianie i szkolenie nowych osób bywa czasochłonne i nie warto tracić czasu i wysiłku na kogoś, kto z dnia na dzień może zniknąć z firmy.

Poza tym wszystkim rekruter bierze na siebie odpowiedzialność zatrudniając ciebie. Jeśli odejdziesz po 2 czy 3 miesiącach, oznacza to, że jego wybór był zły i jego opinia w oczach szefostwa może ucierpieć.

W rzeczywistości każdy z nas rozważą kilka różnych ścieżek kariery zawodowej, Jednak nie warto o tym wspominać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Na rozmowie kwalifikacyjnej nie musisz być do końca szczery, więc odpowiedź dopasuj do danej posady.

Więc jak należy odpowiadać na pytanie: Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

1. Odpowiadaj dość ogólnie, zwłaszcza jeśli nie masz pojęcia, jak dokładnie wygląda ścieżka kariery w firmie. Odpowiedzi neutralne  są łagodne i łatwo je zapomnieć więc nie stracisz na tym punktów u rekrutera.

2. Powiedz, że jesteś zainteresowany karierą długoterminową w firmie i chcesz się rozwijać. Twój rekruter chce wiedzieć, że chcesz osiedlić się na stałe i rosnąć razem z firmą. Musisz pokazać szczery zamiar chęci długofalowej współpracy.

3. Wykaż entuzjazm.

Przykładowe odpowiedzi na pytanie: Gdzie widzisz siebie za 5 lub 10 lat?

1. Moim obecnym celem jest, aby znaleźć stanowisko w firmie, w której będę mógł się rozwijać.

2. Chcę być najlepszy w tym, co robię i chcę pracować w miejscu, w którym będę miał możliwość rozwoju swoich umiejętności . Pragnę również pracować w tej firmie, ponieważ wiele słyszałem na temat osób, które tu pracują i wiem, że mógł bym wiele od nich się nauczyć.

Jak NIE odpowiadać na pytanie: Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

1. Nigdy nie odpowiadaj tak: „Cóż, to bardzo trudne pytanie. Nie wiem co będę robił za 5 lat.”

2. Nie odpowiadaj zbyt szczegółowo, np. „Mam zamiar być dyrektorem w  dużej firmy, w której będę zarabiał 200 tysięcy miesięcznie plus samochód służbowy.”

3. Nie pokazuj swojego niezdecydowania, np „Hmm, nie jestem pewien, ale może pójdę na studia lekarskie lub na prawo.”

Wielu ludzi poszukujących pracę ma ambicje powrotu na uczelnie czy otworzenia własnej działalności. To dobrze, ale nie musicie tego mówić rekruterowi.

Podsumowanie

Poświęć trochę czasu aby zastanowić się nad pytaniem gdzie widzisz siebie za 5 lat, Może Ci to pomóc w zdobyciu wymarzonej posady.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *