Call: 0123456789 | Email: info@example.com

Dobre CV – 4 zasady, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję


dobre cv wskazowki i porady

Dobre CV – 4 zasady, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję

Internet jest pełen porad i wskazówek jak napisać dobre CV  i wiele z tych złotych zasad jest całkowicie poprawnych. Jednak nie każdy potrafi znaleźć informacje, dzięki którym wyprzedzi konkurencję. Dlatego też w tym artykule postaram się przedstawić jasno, jak napisać dobre CV i na co zwrócić szczególną uwagę.

Pisz zwięźle

Skorzystaj z Kreatora CV online Klikając —> TUTAJ

Zanim weźmiesz pod uwagę cokolwiek innego, jako pierwsze weź pod nią długość twojego curriculum vitae. Dobre CV powinno mieć nie więcej niż 2 strony. To nie jest dużo, więc pamiętaj, by zawierać w nim najważniejsze informacje tak, żeby w tych dwóch stronach się zmieścić.

Ograniczenie długości zazwyczaj wpływa na twoja korzyść. Niektórzy kandydaci są na tyle ”mądrzy”, że składają CV w taki sposób, aby zawrzeć w nim tyle informacji, ile jest możliwe myśląc, że zaimponują potencjalnemu pracodawcy, co jest oczywiście błędem. Z doświadczenia wiem, że dokumenty CV mające 3-4 strony zawierają informacje nieistotne. Daje również sobie rękę uciąć, że inteligenty rekruter (jeśli taki jest), się na to nie nabierze i rozpozna Wasz podstęp. Rekruter musi mieć przed sobą CV zwięzłe i konkretne, by wydobyć istotne informacje, więc w dokumencie jakim jest curriculum vitae nie ma miejsca na zbędny bałagan.

Jeśli nie jesteś pewien, jakie konkretne informacje należy przekazać w CV zobacz nasz dział wzory CV.

Nie  wypisuj ciągle tego samego …

Istnieją pewne słowa i zwroty których używa zdecydowana większość osób piszących CV. Najczęściej są one związane z opisem umiejętności i dodatkowych atutów. Twoje CV może być wspaniale zrobione, ale używanie takich zwrotów jak: kreatywny, pracowity, zdolny do pracy w grupie, aktywny, elastyczny czy zmotywowany sprawia, że wygląda ono tanio! Ponieważ to właśnie takie zwroty wpisuje większość aplikantów, spróbuj wyróżnić się z tłumu pisząc coś nowego.

Twoje CV to Twoja historia

Pomyśl o swoim CV jak o historii swojego życia i spróbuj ułożyć je tak, aby całość miała sens. Zapamiętaj, że każda historia prowadzi do czegoś, zatem ułóż swoje curriculum vitae w taki sposób, by dopasować swoje umiejętności i dodatkowe atuty do zakładki. Doświadczenie zawodowe – powinno być jasne, że pracujesz w określonym celu i chcesz rozwijać się w określonej dziedzinie. W praktyce oznacza to, że będziesz musiał opuścić kilka informacji już zawartych w CV i poddać je edycji, a nawet trochę skłamać.

Słabe punkty w dobrym CV? Dlaczego nie? 

Większość kandydatów dokłada wszelkich starań, by ułożyć CV w taki sposób, aby znalazło się w nim jak najwięcej osiągnięć i mocnych stron jak to tylko możliwe. Oczywiście powiecie, że pracodawca chce zatrudnić jak najlepszego pracownika, więc wskazanie słabości będzie z pewnością klęską – to błąd .

Okazuje się, że wskazanie umiejętności w których potrzebujesz jeszcze poprawy ma zaskakująco pozytywny wpływ na szansę zdobycia nowej pracy. Dlaczego? Po pierwsze, Twoje CV jest wyjątkowe, bo każdy inny, zadufany w sobie kandydat nie przedstawił swoich słabych stron, a po drugie to słabe punkty występują u każdego z nas i wiedzą o tym rekruterzy. Nie bez powodu na rozmowie kwalifikacyjnej często pada właśnie takie pytanie „Jakie są Pana słabe strony?” – jest ono zadawane oczywiście dlatego, że nikt o nich nie wspomina.

Jeśli przedstawicie w CV swoje słabe strony i zostaniecie zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną, to z doświadczenia wiem, że jest to bardziej plus niż minus na korzyść potencjalnego pracownika, Jeśli posiadacie chociaż trochę wiedzy z zakresu psychologii, powinniście wiedzieć, jak odwrócić to na swoją korzyść, a zasada jest bardzo prosta: w momencie, gdy pada pytanie,”dlaczego umieścił pan w CV swoje słabe strony?” rzucacie kontrargument, w którym skupiacie się na Waszych mocnych stronach, a na końcu wracacie do słabych stron i przyznajecie się do nich kończąc słowami „moim zdaniem każdy ma jakieś słabe strony i każdy powinien próbować z nimi walczyć”.

Napisz dobre CV korzystając z naszego generatora CV,

Więcej porad związanych z pisaniem CV znajdziesz tutaj.

Skorzystaj z wzorów cv klikając —-> TUTAJ

Komentarze

One comment on “Dobre CV – 4 zasady, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *