Call: 0123456789 | Email: info@example.com

Pełna nazwa CV a skrót, czyli więcej o wymowie…


Obrazek skrót cv i pełna nazwa słownik i wymowa

     Dziś otrzymaliśmy e-mail od jednego z naszych czytelników dotyczący wymowy skrótu CV. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na temat skrótu CV i jego pełnej nazwie oraz poprawnej wymowie. Dowiesz się również,  dlaczego używamy takich form wymowy.

„Witam mam pytanie dotyczące wymowy czemu właściwie wymawiamy to słowo w ten sposób : siwi.Skrót ten pochodzi od Curriculum Vitae czyli wyrazu łacińskiego więc dlaczego przekształcamy to na język angielski skoro moglibyśmy mówić cefał lub cewu po polsku”

                                                  Pełna nazwa CV a skrót

   Panie Tomku, podobny wpis został już wytłumaczony na stronie słownika języka polskiego PWN. Jeśli chodzi o porady językowe, polecamy tą witrynę. Postaramy się jednak udzielić bardziej obszernej odpowiedzi na zadane pytanie.

   Curriculum Vitae (czyli w skrócie CV) – słowo to pochodzi z łaciny, tak jak Pan zaznaczył w e-mailu do nas, i oznacza „bieg życia” lub „przebieg życia”. W polskim znaczeniu to życiorys mający tabelaryczny układ . Ciekawostką jest fakt, że słowo pochodzi z łaciny, jak zostało wspomniane w Pańskim liście, a wymawiamy je na sposób angielski [siwi].

Zobacz również artykuł Generator CV online najlepszy wybór w dobie internetu

Jak więc należy wymawiać  skrót cv [siwi,cefał,cewu]?

   Można by użyć polskiego słowa życiorys, jednak tradycyjny życiorys ma inną formę niż tabelaryczne curriculum vitae, więc ta możliwość w zupełności odpada. Prawidłowa wymowa pełnej nazwy CV w skrócie to oczywiście siwi. Słowo pochodzi z łaciny, jednak skrót został zapożyczony z języka angielskiego i zachował taką wymowę. Słowniki poprawnej polszczyzny używają takiej właśnie formy wymowy.

Dlaczego tak wymawiamy skrót CV [siwi]?

   Słowo to przyjęło się u nas w latach 90. ubiegłego wieku, gdy wchodziliśmy w nową erę niezależności od ZSRR i przyjmowaliśmy w bardzo szybkim tempie wiele zachodnich obyczajów oraz  zwyczajów,  m.in właśnie wtedy zastąpiliśmy tradycyjne pisanie podania o pracę nową formułą – curriculum vitae i listu motywacyjnego, zaś język łaciński uznaliśmy za martwy, poza kilkoma dziedzinami, w których nadal dobrze funkcjonuje.

Wymowa (pełna nazwa cv) : Curriculum Vitae (kurikulum wite)
Wymowa  (skrót cv) : CV (si:wi)

Potrzebujesz wzorów CV ? – kliknij tutaj

Źródło : http://sjp.pwn.pl/slowniki/CV.html

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *